דף הבית >> הבוידם של משפחת אדם

הבוידם של משפחת אדם

1. היכל התהילה
 
יקותיאל אדם נולד ב-1927 בשכונת הקווקזים בתל אביב. דור ראשון בארץ. הוריו, יהודה ואלישבע, בני עדת "היהודים ההרריים" מהקווקז, עלו בנפרד ארצה. הם הכירו ונישאו בפלשתינה. אלישבע, האם, באה כתינוקת, ואיבדה בדרך ארצה את אמה, שלא עמדה בתלאות המסע.
 
מי שאימצה אותה בזמנו הייתה צינה דיזנגוף, רעייתו של ראש העיר המיתולוגי. גם את אביה איבדה אלישבע בגיל צעיר. האב, יקותיאל רבאיוב, הצטרף לארגון "השומר" ונפל בקרב עם מרצחים סמוך לפתח תקווה בשנת 1919. הנכד הזכר הראשון, שנולד שמונה שנים אחר כך, נקרא על שמו. 
 
שם המשפחה המקורי של אביו היה אדמוב, קווקזי קלאסי. תהליך הקליטה בשערי ישראל הפך את השם הזה, איכשהו, לאדמוביץ'. אודי אדם לא זוכר היום אם זה היה ביוזמת המשפחה או פקיד העלייה, אבל ברור שאדמוביץ' נשמע בישראל של אז טוב יותר מאדמוב. 
 
קותי הצעיר התגייס לצה"ל כיקותיאל אדמוביץ', ולימים עברת את השם המוזר הזה לאדם, יחד עם כל השבט. הוא נישא לזהבה, ניצולת שואה, ובני הזוג הולידו שני ילדים. אורנה, היום אורנה לב, האחות הגדולה, ואהוד, להלן אודי אדם, האח הצעיר. הזוג אדם והילדים התגוררו בבנייהו 12, רחוב רדוף טרגדיות משפחתיות בצהלה, למעט שנתיים בבאר שבע. 
 
כמה מבני מהמשפחה עקרו בשלב מסוים למשמר השבעה, שם מתגורר חלק הארי של שבט אדם עד היום. עומר אדם, כוכב הזמר המזרחי הצעיר שפרץ ב"כוכב נולד", הוא נכדו של שמואל אדם, בן דודו של קותי ז"ל. ואם כבר אנחנו בריאליטי, אז לאחרונה התברר שקותי סבג, הזוכה ב"אח הגדול" האחרון, נקרא על שם יקותיאל אדם. היכל תהילה של ממש. ואם לגלוש לימינו אלה – בבית המשפחה בבנייהו מתגורר כיום אחד מכוכבי הזמר האהובים ביותר, ליודעי ח"ן נרמוז שהוא נוהג ללכת יחף גם בחורף.
 
בית מכונן בשכונה מאז ועד היום, בלי ספק. 
להקה צבאית. עומר אדם ואלוף במילואים אודי אדם

הקשר המשפחתי:
הזמר עומר אדם אמנם בחר בקריירה מוזיקלית, אבל אם היה מחליט ללכת על קריירה צבאית, אף אחד לא באמת היה מרים גבה לאור השושלת הצבאית המפוארת שמתפרשת על פני כמה דורות במשפחת אדם.
סבו של הזמר הוא שמואל אדם, אלוף משנה במילואים שהיה ממקימי היחידה ללוחמה בטרור ועד לאלוף פיקוד הצפון במלחמת לבנון, אודי אדם.
בקיצור, משפחה של אלופים.
Bookmark and Share